Štúdium

Hodnoty a vízia

Úspechy

Názov projektu:

„ Nové kompetencie učiteľa a žiaka pre zjednotenú Európu“.

Účastníci:  vyučujúce odborných predmetov -  Ing. Darina Kubičárová

Ing. Vladimíra Siváková

Ing. Janka Šimáčková

Cieľ:

-         realizovať myšlienky milénia,

-                 zvýšiť kompetencie učiteľa z hľadiska výberu učiva, jeho didaktického spracovanie a riadenia procesu učenia sa žiaka,

-                 včleniť do celého procesu vyučovania osvojenie si kľúčových zručností žiaka definovaných  Miléniom a následne prispôsobiť obsah a metódy vyučovania tomuto cieľu.

Etapy:

·           jazyková , odborná a pedagogická príprava

·           výber pedagogických dokumentov použitých pri realizácií projektu

·           pobyt -výmena v partnerskej škole

·           vypracovanie vyučovacieho projektu

·           overenie vytvoreného materiálu

·           vyhodnotenie a prezentácia výsledkov

V dňoch 20.10.-3.11.2004 sa odborné učiteľky zúčastnili výmenného pobytu v partnerskej holandskej škole „ School for Fashion, Management and Textiles, Expertex v Enschede. Táto odborná vzdelávacia inštitúcia má podobnú stratégiu a poslanie.

Výmena sa uskutočnila v rámci projektu Leonardo da Vinci s názvom „ Nové kompetencie učiteľa a žiaka pre zjednotenú Európu“.

Cieľom výmeny bolo realizovať myšlienky Milénia- keďže chceme byť novou a kvalitnou školou pripravujúcou žiakov pre život a prácu v Európe snažíme sa zvyšovať kvalitu odborného vzdelávania s kvalitnými učiteľmi schopnými zdokonaľovať sa, prijímať nové myšlienky a inovovať metódy a formy vyučovania. Iba cez rozvoj svojich osobných a profesionálnych kompetencií sú schopní rozvíjať aj osobnosť žiaka. Preto máme na našej škole vypracovaný projekt „Hodnotenie a rozvoj zamestnancov školy“, ktorého súčasťou je povinnosť učiteľa vypracovať vlastný osobný rozvoj na najbližšie 4 roky. Navrhovaný projekt je tak v súlade  s rozvojovou stratégiou školy.

Zámerom projektu je nový žiak pripravovaný pre reálne potreby trhu práce a života vôbec.

Výstupy:

Účasťou na projekte - výmene -  sme mali možnosť vymeniť  si skúsenosti s tvorbou a realizáciou vyučovacieho projektu s partnerom v zahraničí, porovnať pedagogické dokumenty, metódy a formy vyučovania a stupeň integrácie odborných predmetov. Na základe pozorovania a konzultácií v partnerskej škole sme začali pracovať na vyučovacom projekte, ktorý zrealizujeme v školskom roku 2004/2005 v podmienkach našej školy.  Prínosom sú získané skúsenosti s moderným vyučovacím procesom v zahraničí a ich aplikácia vo vzdelávacom procese v našej škole. Vytvorí sa tak priestor pre zvýšenie kvality odbornej prípravy žiakov.

Počas pobytu sme vyhotovili  videozáznam a fotodokumentáciu.

Holansko1.jpg (108495 bytes)Holansko2.jpg (181183 bytes)

Klady a nedostatky:

Skúsenosti z výmenného pobytu sú iba kladné:

-         úloha učiteľa v procese vyučovania,

-         spôsob komunikácie učiteľ→žiak, žiak→učiteľ,

-         prístup zo strany partnerskej školy,

-         ochota a prístup ľudí,

-         používanie techniky v procese vyučovania,

-         motivácia žiakov,

-         vytváranie a používanie učebných textov,

-         atmosféra v škole,

-         získavanie kľúčových zručností a vedomostí,

-         porovnávanie pracovných materiálov,

-         spolupráca odevných škôl v Holandsku,

-         sprístupnenie informácií,

-         metódy a formy vyučovania.

Štúdium

Možnosti